Renault Mégane on yksi Renaultin pitkäikäisimmistä malleista: C-kokoluokan auto esiteltiin vuonna 1995, ja se on ehtinyt neljään sukupolveen. Tilanne on kuitenkin muuttunut rajusti alkuperäisen esittelyn jälkeen. Vuonna 2026 ainoa uutena myytävä Mégane on täyssähköinen Mégane E-Tech Electric. Polttomoottorilla toiminut viisiovinen, Sport Tourer -farmari, ladattava E-Tech Plug-in -hybridi ja urheilullinen R.S. ovat kaikki poistuneet tuotannosta. Tämä artikkeli kokoaa yhteen, mitä Mégane-mallistolle on tapahtunut, millainen nykyinen sähköinen Mégane on tekniikaltaan ja kenelle se sopii.
Pikafaktat
| Malli | Renault Mégane E-Tech Electric |
| Valmistaja | Renault |
| Tyyppi | Täyssähköinen C-segmentin viisiovinen (crossover-henkinen) |
| Alusta | AmpR Medium (ent. CMF-EV) |
| Akku | 40 tai 60 kWh (nyk.); 67 kWh LFP (vuoden 2026 uudistus) |
| Toimintamatka (WLTP) | n. 300–470 km (nyk.); jopa n. 500 km (2026) |
| Teho | 96 kW (130 hv) tai 160 kW (218–220 hv) |
| Pikalataus (DC) | 130 kW (nyk.); 165 kW (2026) |
| Edeltäjä | Mégane IV (2016–2024), ml. E-Tech Plug-in -hybridi |
| Myynti alkoi | 2022 (täyssähköinen) |
Mikä Renault Mégane on?
Renault Mégane on C-segmentin eli niin sanotun kompaktiluokan malli, joka on perinteisesti kilpaillut muun muassa Volkswagen Golfin ja Ford Focuksen kanssa. Ensimmäinen sukupolvi tuli markkinoille 1995, ja neljäs sukupolvi (Mégane IV) valmistettiin vuosina 2016–2024. Vuosien varrella Mégane on ollut saatavana useana korimallina: viisiovisena hatchbackina, Sport Tourer -farmarina, sedanina ja aiemmissa sukupolvissa myös coupéna sekä avoautona.
Mégane on ollut Renaultille tärkeä volyymimalli, ja Renault on kasvattanut suosiotaan sekä henkilö- että pakettiautoissa Suomessa. Nimi on siis säilynyt, mutta auton luonne on vaihtunut polttomoottorista sähköön.
Mégane tänään: täyssähköinen Mégane E-Tech Electric
Uutena myytävä Mégane on nykyään täyssähköauto. Mégane E-Tech Electric esiteltiin vuonna 2022, ja se on rakennettu sähköautoille suunnitellulle AmpR Medium -alustalle (aiemmin nimellä CMF-EV). Kyseessä on matala crossover-henkinen viisiovinen auto, joka sijoittuu perinteisen hatchbackin ja korkeamman SUV-mallin välimaastoon.
Täyssähköinen Mégane on osa Renaultin laajempaa sähköistymistä ja tukee tavoitteita liikenteen päästöjen vähentämisessä. Auto ei tuota lähipäästöjä ajon aikana, ja sen hiilijalanjälki riippuu käytetyn sähkön tuotantotavasta.
Mégane E-Tech Electricin tekniikka ja toimintamatka
Mégane E-Tech Electricin keskeiset tiedot ovat akun koko, toimintamatka, moottoriteho ja latausnopeus. Käydään ne läpi yksitellen.

Akut ja toimintamatka
Nykyinen Mégane E-Tech on ollut saatavana kahdella akkukoolla. Pienempi 40 kWh:n akku riittää noin 300 kilometriin WLTP-mittaustavan mukaan, ja suurempi 60 kWh:n akku yltää enimmillään noin 470 kilometriin. Yhdistetyssä WLTP-ajossa 60 kWh:n versio on ilmoitettu noin 468 kilometriin. Käytännön talviolosuhteissa toimintamatka jää tyypillisesti pienemmäksi, usein noin 360–400 kilometriin lämpötilasta ja ajotavasta riippuen.
WLTP tarkoittaa yhdenmukaistettua eurooppalaista mittausmenetelmää, jolla auton kulutus ja toimintamatka määritetään. Se antaa vertailukelpoisen luvun, mutta todellinen matka vaihtelee ajonopeuden, sään ja lämmityksen mukaan.
Moottori ja ajo-ominaisuudet
Mégane E-Tech on etuvetoinen, ja sähkömoottori on tarjolla kahdella tehotasolla. Pienempi moottori kehittää 96 kilowattia (130 hevosvoimaa) ja 250 newtonmetrin vääntömomentin. Tehokkaampi versio tuottaa 160 kilowattia (218–220 hevosvoimaa) ja 300 newtonmetriä. Tehokkaammalla moottorilla kiihtyvyys 0–100 km/h hoituu 7,4 sekunnissa, ja huippunopeus on rajoitettu 160 kilometriin tunnissa.
Matala akusto auton lattiassa laskee painopistettä, mikä parantaa ajovakautta kaarteissa verrattuna korkeampiin sähkö-SUVeihin.
Lataus
Mégane E-Tech latautuu vaihtovirralla (AC) jopa 22 kW:n teholla, mikä on kompaktiluokan sähköautoksi runsas lukema ja nopeuttaa latausta kotilatauspisteessä tai julkisessa AC-pisteessä. Tasavirralla (DC) nykyinen malli lataa CCS Combo -liittimellä enimmillään 130 kilowatin teholla. Renaultin ilmoituksen mukaan pikalaturilla saa noin 300 kilometriä WLTP-matkaa lisää reilussa puolessa tunnissa.
Vuoden 2026 uudistus
Renault esitteli kesäkuussa 2026 uudistetun Mégane E-Tech Electricin, joka tuo mukanaan merkittävimmät tekniset muutokset. Auto on tarkoitus näyttää yleisölle Pariisin autonäyttelyssä (12.–18.10.2026), ja myynti alkaa loppuvuodesta 2026.
Keskeisin uudistus on uusi 67 kWh:n käyttökapasiteetin litiumrautafosfaattiakku (LFP). LFP-kemia on perinteistä NMC-akkua edullisempi valmistaa ja kestää hyvin täyslatauksia. Uudistettu akku on rakennettu cell-to-pack-tekniikalla, ja sen ilmoitettu WLTP-toimintamatka nousee jopa noin 500 kilometriin. Pikalatausteho kasvaa 165 kilowattiin, jolloin lataus 15 prosentista 80 prosenttiin kestää noin 24 minuuttia. Sähkömoottori säilyy 160 kilowatissa (220 hv) ja 300 newtonmetrissä, ja se on harvinaisia maametalleja sisältämätön vieritetyn roottorin moottori.
Myös tietoviihde uudistuu: OpenR Link -järjestelmä sisältää Google built-in -palvelut, ja uutena mukaan tulee Google Gemini -tekoälyavustaja keskustelevaan ääniohjaukseen. Varustelutasoja on kaksi, Techno ja Esprit Alpine.
Mégane E-Tech Plug-in -hybridi – mitä ladattavalle hybridille tapahtui?
Alkuperäinen Mégane E-Tech oli ladattava hybridi, ei täyssähköauto – nimi E-Tech tarkoittaa Renaultilla sähköistettyä voimalinjaa yleisesti. Mégane IV:n ladattava E-Tech Plug-in -hybridi yhdisti 1,6-litraisen bensiinimoottorin ja kaksi sähkömoottoria, ja sen sähköinen toimintamatka oli noin 50 kilometriä. Voimalinja oli sama kuin Renault Capturissa, ja yhteisteho oli 118 kilowattia (160 hv).
Ladattava Mégane-hybridi poistui kuitenkin mallistosta jo keväällä 2023, kun Renault karsi Mégane IV:n valikoimaa. Jos etsit ladattavaa hybridiä, kannattaa tutustua muiden valmistajien malleihin – lue esimerkiksi oppaamme ladattavan hybridin lataustehoista ja ominaisuuksista. Koko Mégane IV:n tuotanto päättyi 5. huhtikuuta 2024, minkä jälkeen mallia jatkoi täyssähköinen Mégane E-Tech Electric.
Mégane R.S. ja R.S. Line – urheilumallien loppu
Mégane R.S. oli parin vuosikymmenen ajan yksi arvostetuimmista etuvetoisista urheiluversioista (hot hatch). Viimeisessä polvessa 1,8-litrainen turbomoottori kehitti 221 kilowattia (300 hv). R.S. Line puolestaan oli ulkonäöltään urheilullisempi varustelutaso, joka korvasi aiemman GT Linen, mutta ei ollut varsinainen suoritusversio.
Urheilullinen Mégane R.S. päättyi vuonna 2023 erikoismalliin nimeltä Mégane R.S. Ultime, jota valmistettiin vain 1 976 kappaletta – luku viittaa Renault Sportin perustamisvuoteen. Ultime oli viimeinen Renault Sport -logolla varustettu malli. Jatkossa Renault-konsernin suorituskykyiset mallit kuuluvat Alpine-merkin alle. Jos etenkin sähköinen suorituskyky kiinnostaa, vertailukohtaa löytyy esimerkiksi Ford Mustang Mach-E GT:stä.
Mitat ja tilat
Mégane E-Tech on ulkomitoiltaan kompakti mutta tilava sisältä, koska sähköalusta vapauttaa tilaa matkustamoon. Auton pituus on noin 4,21 metriä, leveys noin 1,78 metriä ja korkeus noin 1,50 metriä. Akseliväli on 2,70 metriä, mikä on pituuteen nähden runsas ja antaa jalkatilaa etenkin eteen.
- Pituus: n. 4 210 mm
- Leveys: n. 1 780 mm
- Korkeus: n. 1 500 mm
- Akseliväli: 2 700 mm
- Tavaratila: n. 440 litraa (takapenkit ylhäällä), n. 1 332 litraa penkit kaadettuna
- Istumapaikat: 5
Tavaratila on kokoluokassaan kilpailukykyinen ja suurempi kuin esimerkiksi Volkswagen ID.3:ssa. Takapenkin jalkatila on kuitenkin pitkäsäärisille hieman niukka, sillä matala kori rajoittaa korkeutta.
Lataus kotona ja käyttökustannukset
Suurin osa sähköauton latauksesta tapahtuu käytännössä kotona tai työpaikalla, ja se on myös edullisin tapa ladata. Kotona auto latautuu joko tavallisesta pistorasiasta hitaasti (varalatauksena) tai erillisestä seinälatauslaitteesta (wallbox) selvästi nopeammin. Mégane E-Techin jopa 22 kW:n AC-lataus on etu niille, joilla on pääsy kolmivaiheiseen julkiseen AC-latauspisteeseen.
Käyttökustannukset riippuvat sähkön hinnasta ja kulutuksesta. Mégane E-Techin WLTP-kulutus on luokkaa 15–16 kWh/100 km, joten 100 kilometrin ajo maksaa kotihinnalla tyypillisesti vain muutaman euron – selvästi vähemmän kuin vastaavalla bensiiniautolla. Pikalataus tien päällä on kalliimpaa kuin kotilataus, joten pitkillä matkoilla kannattaa vertailla latausoperaattoreiden hintoja.
Tietoviihde, turvallisuus ja valot
Mégane E-Tech Electricin ohjaamossa on digitaalinen mittaristo ja pystysuuntainen kosketusnäyttö. Uudistetussa mallissa näytöt ovat 12,3-tuumainen mittaristo ja 12-tuumainen keskinäyttö. OpenR Link -järjestelmä perustuu Googlen palveluihin, joten mukana ovat Google Maps -navigointi, Google Assistant ja sovelluksia Google Play -kaupasta.
Turvallisuus- ja kuljettajaa avustavia järjestelmiä on runsaasti, kuten mukautuva vakionopeudensäädin ja kaistavahti, jotka vastaavat autonomian tasoa 2 (auto avustaa ohjauksessa ja nopeudessa, mutta kuljettaja vastaa ajamisesta koko ajan). LED-ajovalot parantavat näkyvyyttä pimeällä; jos valojen käyttö askarruttaa, kertaa ajovalojen oikea käyttö ennen pimeän ajan ajoja.
Mégane E-Tech vs. kilpailijat
Mégane E-Tech Electric kilpailee muiden C-segmentin täyssähköautojen kanssa. Alla oleva taulukko vertaa keskeisiä teknisiä lukuja. Toimintamatkat ovat WLTP-arvoja ja vaihtelevat varustelun ja akkukoon mukaan, joten käytä niitä suuntaa-antavina.
Vertailu
| Malli | Akku (käyttö) | Toimintamatka (WLTP) | Teho | Pikalataus (DC) |
|---|---|---|---|---|
| Renault Mégane E-Tech Electric | n. 60 kWh | n. 470 km | 160 kW (220 hv) | 130 kW |
| Volkswagen ID.3 Pro | n. 59 kWh | n. 425 km | 150 kW (204 hv) | n. 120 kW |
| Cupra Born | n. 58 kWh | n. 420 km | 150 kW (204 hv) | n. 120 kW |
| Peugeot e-308 | n. 51 kWh | n. 410 km | 115 kW (156 hv) | n. 100 kW |
| Citroën ë-C4 | n. 50 kWh | n. 357 km | 100 kW (136 hv) | n. 100 kW |
| Hyundai Kona Electric (65 kWh) | n. 65 kWh | n. 454 km | 160 kW (218 hv) | n. 100 kW |
| MG4 Luxury | n. 64 kWh | n. 450 km | 150 kW (203 hv) | n. 135 kW |
Käytännössä Mégane erottuu edukseen nopealla 22 kW:n AC-latauksella ja matalalla, ajettavalla korimuodolla. Kompaktia sähköhatchbackia etsivä voi vertailla sitä myös Citroën ë-C4:ään, joka on konsernin ulkopuolinen mutta samaa kokoluokkaa.
Kenelle Mégane E-Tech sopii?
Mégane E-Tech sopii parhaiten kuljettajalle, joka ajaa pääosin kaupungissa ja lähiseudulla ja voi ladata autoa kotona tai työpaikalla. 60 tai 67 kWh:n akulla myös säännölliset pidemmät matkat onnistuvat, kun reitille osuu pikalatureita.
- Sopii hyvin: kaupunki- ja taajama-ajoon, perheen toiseksi autoksi tai ainoaksi autoksi, jos lataus kotona onnistuu.
- Harkitse tarkkaan: jos ajat usein satoja kilometrejä ilman latausmahdollisuutta tai vedät raskasta peräkärryä – täyssähköauton vetokyky ja toimintamatka kuormattuna ovat rajallisia.
- Ei paras valinta: jos tarvitset farmarin tai sedanin tilavuutta, sillä Mégane E-Tech on tarjolla vain viisiovisena.
Yleisiä harhaluuloja ja virheitä
Mégane-mallistoa koskee muutama yleinen väärinkäsitys, jotka kannattaa oikaista ennen ostopäätöstä.
- ”Méganen saa yhä bensiinikäyttöisenä.” Ei saa uutena. Polttomoottoriversiot ja ladattava hybridi poistuivat tuotannosta, ja uusi Mégane on täyssähköinen.
- ”E-Tech tarkoittaa aina täyssähköä.” E-Tech on Renaultin yleisnimi sähköistetyille voimalinjoille. Mégane E-Tech Plug-in oli hybridi, kun taas Mégane E-Tech Electric on täyssähköauto.
- ”WLTP-matka toteutuu sellaisenaan.” Todellinen toimintamatka jää etenkin talvella selvästi WLTP-lukua lyhyemmäksi.
- ”Mégane R.S:n saa vielä uutena.” Urheilullinen R.S. päättyi 2023, eikä uutta R.S.-mallia enää valmisteta.
- ”Kaikki latauspisteet lataavat täydellä teholla.” Pikalatausteho riippuu laturista, akun lämpötilasta ja varaustasosta – 130–165 kW saavutetaan vain suotuisissa oloissa.
Hinta ja saatavuus Suomessa
Mégane E-Tech Electriciä myydään Suomessa Renaultin jälleenmyyjäverkoston kautta. Hinnat vaihtelevat varustelutason ja akkukoon mukaan, ja mallistoa sekä kampanjahintoja päivitetään jatkuvasti. Ajantasaiset hinnat ja varustelut kannattaa tarkistaa Renault Suomen virallisilta sivuilta tai jälleenmyyjältä. Uudistettu 2026-malli tulee Suomen hinnastoon loppuvuoden 2026 ja alkuvuoden 2027 aikana.
Lähteet
- Green Car Guide – Renault Mégane E-Tech Electric 2026 -uudistus ja uusi akku
- Electra – Mégane Electric: hinta, toimintamatka ja tekniset tiedot
- Moottori.fi – Renault Mégane E-Tech Electric kulkee 470 km latauksella
- Planète Renault – Mégane IV:n tuotannon päättyminen
- Goodwood – Mégane R.S. Ultime on viimeinen Renault Sport
Usein kysytyt kysymykset (UKK)
Saako Renault Méganen vielä bensiinimoottorilla?
Ei uutena. Polttomoottorilla toimineen Mégane IV:n tuotanto päättyi keväällä 2024. Uutena myytävä Mégane on täyssähköinen Mégane E-Tech Electric. Bensiini- ja dieselversioita voi löytää vain käytettyinä.
Kuinka pitkälle Mégane E-Tech Electric pääsee yhdellä latauksella?
Nykyisellä 60 kWh:n akulla WLTP-toimintamatka on enimmillään noin 470 kilometriä ja 40 kWh:n akulla noin 300 kilometriä. Vuoden 2026 uudistus nostaa 67 kWh:n akulla matkan jopa noin 500 kilometriin. Talvella ja maantienopeuksilla todellinen matka on lyhyempi.
Mitä eroa on Mégane E-Tech Plug-in -hybridillä ja Mégane E-Tech Electricillä?
E-Tech Plug-in oli ladattava hybridi, jossa oli bensiinimoottori ja pieni akku noin 50 kilometrin sähköajoon; se poistui mallistosta 2023. E-Tech Electric on täyssähköauto ilman polttomoottoria.
Onko Mégane R.S. vielä saatavilla?
Ei. Urheilullinen Mégane R.S. päättyi vuonna 2023 rajoitettuun R.S. Ultime -erikoismalliin (1 976 kpl). Se oli viimeinen Renault Sport -mallinen, ja suorituskykyiset mallit siirtyivät Alpine-merkille.
Kuinka nopeasti Mégane E-Tech latautuu?
Nykyinen malli lataa tasavirralla enimmillään 130 kW ja uudistettu 2026-malli 165 kW; jälkimmäisellä lataus 15 prosentista 80 prosenttiin kestää noin 24 minuuttia. Vaihtovirralla auto latautuu jopa 22 kW:n (nyk.) tai 11 kW:n (2026) teholla.








